Czy można żyć bez kłótni?

Wydawałoby się, że nie. Niejednokrotnie kłótnia zdaje się być dla wielu z nas jedynym możliwym rozwiązaniem. Zastanawiając się jednak głębiej nad jej sensem, nietrudno o prosty wniosek, że właściwie go brak, gdyż w większości przypadków sprzeczka się nie sprawdza, jeśli zależy nam na tym, aby osiągnąć consensus. Ale co, jeśli wcale nie marzymy o tym, aby dojść z kimś do kompromisu?

kłótka, jak rozwiązać konflikt, jak się nie kłócić

To też nie usprawiedliwia tego, żeby się na siebie wydzierać o każdą głupotę. Oczywiście, są różne sprawy w życiu, które wymagają doprowadzenia do końca. Czyli – nie można ich przemilczeć, ponieważ przemilczane problemy narastają, piętrzą się, aż w końcu eksplodują z niewiarygodną siłą. Lecz – rozmawiać o kłopotach, to nie znaczy, żeby się od razu kłócić. Można powiedzieć komuś prawdę, nawet tę przykrą; można komuś wygarnąć różne błędy, można być przy tym stanowczym, ale można też zrobić to kulturalnie i na poziomie.

Należy pamiętać o tym, że im większy spokój będzie się w nas uwidaczniał w naszych zachowaniach czy wypowiedziach, połączony ze swego rodzaju „zdrową” ignorancją, tym szybciej spłoszymy wroga (i prędko nie wróci), bo zirytujemy go naszą stoicką postawą, ponieważ prawdopodobnie będzie się spodziewał kontrataku z naszej strony. A nie o to chodzi. Kłótnią nie da się wiele załatwić. Wiedzą o tym podwładni wobec szefa, uczniowie wobec nauczycieli, dzieci wobec rodziców czy mężowie wobec żon (i na odwrót).
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#zdrada Ĺźony opowiadania #Ĺźona z innym opowiadania #zona z innym #Zona z innym opowiadania

Authors
Tags , , , , , , , , , , , , ,

Related posts

Top