Polki stawiają na antykoncepcję

Dla 90% kobiet wysoka skuteczność to jedna z najważniejszych cech antykoncepcji. Badania wykazały, że panie najczęściej sięgają jednak po te środki, które są najbardziej zawodne.

Polki najchętniej wybierają „rutynowe” rozwiązania, takie jak prezerwatywa (36%) i pigułka (21%) – wynika z sondażu „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”. „Kobiety pomijają średnio 2,6 tabletek na cykl, czasami mają problem z właściwym przyklejeniem plastra czy założeniem pierścienia – mówi serwisowi infoWire.pl ginekolog i położnik prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. „Niestety wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że brak systematyczności w dawkowaniu lub nieumiejętne stosowanie tabletek obniżają skuteczność antykoncepcji i mogą doprowadzić do nieplanowanej ciąży” – dodaje.

Zapominalskim kobietom poleca się hormonalną antykoncepcję długoterminową. „Działanie jest jednorazowe i skuteczne przez wiele lat. Ponadto antykoncepcja ta jest niezwykle pewna, nie wpływa na płodność w przyszłości, jest w pełni odwracalna, a zrezygnować można z niej w każdym momencie” – podkreśla ginekolog i położnik dr Grzegorz Południewski. I tak można skorzystać z implantu podskórnego (zakładany raz na trzy lata) czy spirali domacicznej (raz na trzy lub pięć lat). „Należy nie zapominać, że antykoncepcja długoterminowa uwalnia od pamiętania o stosowaniu środków antykoncepcyjnych przez długi czas, ale nie zwalnia z regularnych badań i wizyt w gabinecie lekarskim” – zaznacza prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Wśród Polek świadomość dotycząca środków antykoncepcyjnych systematycznie rośnie. Ważne, aby pamiętać, że wyboru lub ewentualnej zmiany metody antykoncepcji zawsze dokonuje lekarz po uprzednim przeprowadzeniu badań.dostarczył infoWire.pl
Źródło infoWire.pl. Dostarczył netPR.pl
Authors
Top