Wiadomości

Czym mógłby być kościół niepełniący już funkcji świątyni?

Muzeum, teatr, sala koncertowa – to w opinii 78% Polaków obiekty, w które powinien zamienić się kościół, kiedy przestanie być świątynią. Zaledwie 6% badanych jest zdania, że niewykorzystywany obiekt sakralny mógłby zostać przeznaczony na sklep, centrum fitness lub warsztat.Miesięcznik Reader’s Digest postanowił zbadać jaką mamy wizję

Teaser

Muzeum, teatr, sala koncertowa – to w opinii 78% Polaków obiekty, w które powinien zamienić się kościół, kiedy przestanie być świątynią. Zaledwie 6% badanych jest zdania, że niewykorzystywany obiekt sakralny mógłby zostać przeznaczony na sklep, centrum fitness lub warsztat.

Miesięcznik Reader’s Digest postanowił zbadać jaką mamy wizję przemiany kościoła, który przestałby pełnić funkcję świątyni. Sondaż przeprowadzony został w Polsce oraz w Niemczech.

Badanie pokazało, że dla 78% Polaków niewykorzystywany już obiekt sakralny mógłby stać się teatrem, muzeum lub salą koncertową. Wynik jest zbieżny z opinią naszych zachodnich sąsiadów – 4 na 5 niemieckich respondentów jest zdania, że zdesakralizowany kościół powinien stać się obiektem kultury.

Co piąty Polak uważa, że kościół, niepełniący już funkcji świątyni, mógłby być miejscem spotkań dla niechrześcijańskich wspólnot religijnych. Z tym poglądem zgadza się 44% Niemców.

Zdecydowanie nie podoba nam się wizja byłego kościoła zamienionego w restaurację, dyskotekę lub kasyno. Aż 91% Polaków i tyle samo Niemców nie wyobraża sobie takiej sytuacji.

Poglądy Polaków i Niemców różnią się w kwestii ewentualnego wykorzystania ex-kościoła jako sklepu, centrum fitness lub warsztatu. W Niemczech niemal co czwarty ankietowany (22%) jest zdania, że dawna świątynia mogłaby pełnić taką funkcję. W Polsce jedynie 6% respondentów nie widzi w tym nic złego.

Źródło Tarsago Polska. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Fundacja PZU dla bezpieczeństwa

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy