Zrozumienie

Czy można żyć bez kłótni?

Wydawałoby się, że nie. Niejednokrotnie kłótnia zdaje się być dla wielu z nas jedynym możliwym rozwiązaniem. Zastanawiając się jednak głębiej nad jej sensem, nietrudno o prosty wniosek, że właściwie go brak, gdyż w większości przypadków sprzeczka się nie sprawdza, jeśli zależy nam na tym, aby osiągnąć consensus. Ale co, jeśli wcale nie marzymy o tym, aby dojść z kimś do kompromisu?

kłótka, jak rozwiązać konflikt, jak się nie kłócić

To też nie usprawiedliwia tego, żeby się na siebie wydzierać o każdą głupotę. Oczywiście, są różne sprawy w życiu, które wymagają doprowadzenia do końca. Czyli – nie można ich przemilczeć, ponieważ przemilczane problemy narastają, piętrzą się, aż w końcu eksplodują z niewiarygodną siłą. Lecz – rozmawiać o kłopotach, to nie znaczy, żeby się od razu kłócić. Można powiedzieć komuś prawdę, nawet tę przykrą; można komuś wygarnąć różne błędy, można być przy tym stanowczym, ale można też zrobić to kulturalnie i na poziomie.

Należy pamiętać o tym, że im większy spokój będzie się w nas uwidaczniał w naszych zachowaniach czy wypowiedziach, połączony ze swego rodzaju „zdrową” ignorancją, tym szybciej spłoszymy wroga (i prędko nie wróci), bo zirytujemy go naszą stoicką postawą, ponieważ prawdopodobnie będzie się spodziewał kontrataku z naszej strony. A nie o to chodzi. Kłótnią nie da się wiele załatwić. Wiedzą o tym podwładni wobec szefa, uczniowie wobec nauczycieli, dzieci wobec rodziców czy mężowie wobec żon (i na odwrót).
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#zdrada Ĺźony opowiadania #Ĺźona z innym opowiadania #zona z innym #czy mozna zyc bez klotni #Zona z innym opowiadania

0 0 vote
Article Rating

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #jej   #jest   #miłość   #ona   #partner   #stan   #wiele

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
13 lat temu

Myśląc o tym pewnej nocy, zdałem sobie sprawę, że `tam’ nie można naprawdę nikomu ufać, niczego się uchwycić. Byłem całkiem sam, otoczony ciemnością i bezsensownością. Zacząłem łkać, ogarnął mnie egzystencjalny strach. Próżność życia dała mi się odczuć jako nieznośny ciężar. Przeszło rok temu poznałem przez Internet E. Początkowa była to tylko zwykła znajomość, lecz z czasem przeszło coś znacznie więcej. Przyszło bardzo silne uczucie. Uczucie wzajemne. Moje serce nigdy wczesniej tego nie czuło choc mam juz 31 lat. Gdy zdałem sobie sprawę jak bardzo kocham E. postanowiłem bronić się przed tym uczuciem by jej nie skrzywdzić. Rozum jednak przegrał z… Czytaj więcej »

avicena
avicena
13 lat temu

Zwrócenie się do Boga o pomoc to najlepsza rzecz, jednak myślę, że może warto naprawić relacje z żoną, nawet, jeśli nie jesteście razem. Przecież Wasze dziecko musi czuć że jest kochane przez oboje rodziców.