Wiadomości

Inhalacja u dzieci i dorosłych – krok po kroku

Inhalacja u dzieci i dorosłych – krok po kroku
Najczęściej spotykane chory dzieci, to infekcje górnych dróg oddechowych. Nie ma lepszego lekarstwa, które szybko i efektywnie pomaga niż inhalacji. Dzieci często chorują jesienią, zarówno te mniejsze w żłobkach i przedszkolach, jak i te starsze w szkole. Najczęstszymi objawami infekcji prócz gorączki, bólu ucha lub gardła i ogólnego rozbicia jest kaszel. Przeważnie kaszel suchy w ciągu kilku dni zmienia się w kaszel mokry, czyli bardziej produktywny. W jego wyniku drogi oddechowe są oczyszczane z zalegającej wydzieliny. Kaszel u dziecka, a zwłaszcza kaszel mokry może wyglądać bardzo groźnie. Dziecko dostaje ataków kaszlu, często w nocy i jeżeli jest na tyle małe, że nie potrafi wypluć flegmy, wygląda to tak, jakby się dusiło. Takie napady potrafią trwać nawet godzinę. Maluch jest zmęczony, wyczerpany i przestraszony. Kaszel u dziecka najlepiej leczy się inhalacjami. Pobudzają one odruch kaszlowy i przyspieszają odrywanie się flegmy, która, gdy zostanie usunięta z organizmu,

Najczęściej spotykane chory dzieci, to infekcje górnych dróg oddechowych. Nie ma lepszego lekarstwa, które szybko i efektywnie pomaga niż inhalacji.

Dzieci często chorują jesienią, zarówno te mniejsze w żłobkach i przedszkolach, jak i te starsze w szkole. Najczęstszymi objawami infekcji prócz gorączki, bólu ucha lub gardła i ogólnego rozbicia jest kaszel. Przeważnie kaszel suchy w ciągu kilku dni zmienia się w kaszel mokry, czyli bardziej produktywny. W jego wyniku drogi oddechowe są oczyszczane z zalegającej wydzieliny. Kaszel u dziecka, a zwłaszcza kaszel mokry może wyglądać bardzo groźnie. Dziecko dostaje ataków kaszlu, często w nocy i jeżeli jest na tyle małe, że nie potrafi wypluć flegmy, wygląda to tak, jakby się dusiło. Takie napady potrafią trwać nawet godzinę. Maluch jest zmęczony, wyczerpany i przestraszony. Kaszel u dziecka najlepiej leczy się inhalacjami. Pobudzają one odruch kaszlowy i przyspieszają odrywanie się flegmy, która, gdy zostanie usunięta z organizmu, młody człowiek wyzdrowieje. Gdy dziecku dolega jednak kaszel suchy, warto podać syrop, który załagodzi uciążliwe objawy kaszlu (np. Drosetux). Inhalacje dla dzieci i dorosłych wyglądają podobnie. Dorośli mogą jedynie dodawać więcej składników do inhalowania, których małym dzieciom się nie podaje, bo mogą wywoływać alergie (np. olejki eteryczne). Ważne jest, aby dorosłego po inhalacji ktoś mógł ostukać. Tylko wtedy da ona szybkie efekty.

Inhalacja – krok po kroku dla dzieci i dorosłych

  1. Zakupić w aptece nebulizator. Na pewno przyda się wiele razy.
  2. Umyć dokładnie wszystkie elementy, służące do nebulizacji.
  3. Do zbiorniczka wlać ok. 2,5 ml soli fizjologicznej (czasem lekarz może zlecić dodanie do soli fizjologicznej lek rozszerzający oskrzela lub inny, jednak inhalacje z samej soli również pomagają na kaszel mokry, poza tym nawilżają drogi oddechowe).
  4. Zamknąć pojemniczek, dołączyć do niego maseczkę i rurkę. Nałożyć rurkę na nebulizator. Włączyć inhalator.
  5. Inhalować się należy do momentu aż nie wyparuje całość płynu ze zbiorniczka. Trzeba wtedy głęboko oddychać.
  6. Po wyłączeniu nebulizatora, należy odłączyć od rurki zbiorniczek i maseczkę i dokładnie je umyć.
  7. Po inhalacji należy wykonać oklepywanie – wyraźnymi, intensywnymi ruchami ostukujemy plecy i boki z góry na dół, nie dochodzimy do nerek.
  8. Czynność tę można powtarzać, w zależności od potrzeby, nawet co 4 godziny.
A to już wiesz?  Znani rodzice popierają kampanię „Przytulenie ma znaczenie”

Po inhalacji kaszel u dziecka powinien się pojawić w ciągu pół godziny od zabiegu. Dorośli mogą wykonywać taką samą inhalację. Osoba dorosła musi poprosić kogoś bliskiego o wykonanie oklepania. Dorośli mogą również do soli fizjologicznej dodać kilka kropel olejku pomocnego na kaszel mokry, np. eukaliptusowego, z mięty pieprzowej.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Starcom. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy