Budownictwo Budynki

Średnio 465 000 PLN za nowy dom

Średnio 465 000 PLN za nowy dom
Średnio 465 000 PLN za nowy dom. Raport Oferteo.pl o tym, jak budują Polacy Przeciętny szacunkowy koszt budowy domu w Polsce w 2018 roku wyniósł

Średnio 465 000 PLN za nowy dom. Raport Oferteo.pl o tym, jak budują Polacy

Przeciętny szacunkowy koszt budowy domu w Polsce w 2018 roku wyniósł 465 tysięcy złotych – wynika z najnowszego „Raportu o budowie domów” serwisu Oferteo.pl. Planując inwestycję, należy być jednak gotowym na to, że koszty okażą się wyższe, najczęściej od 11 do 25 procent.

Dom najczęściej na kredyt
Budowa domu jest dla wielu osób największą inwestycją w życiu. Zazwyczaj są to koszty przekraczające samodzielne możliwości finansowe inwestorów. 60% badanych przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, posiłkowało się w tym celu kredytem bankowym.

Koszt poniżej pół miliona

Przeciętny szacunkowy koszt budowy domu przed startem inwestycji wyniósł 465 tysięcy złotych. Za taką kwotę inwestorzy mogliby kupić nowe mieszkanie o powierzchni 54,85 m2 w Warszawie, 60,5 m2 w Krakowie, 65m2 we Wrocławiu czy 81,9 m2 w Łodzi .

Tymczasem 41% ankietowanych przez Oferteo.pl zdecydowało się na budowę domu, ponieważ ich zdaniem taki krok opłaca się bardziej niż kupno mieszkania.

Trzeba być gotowym na wyższe koszty
W przypadku 57% badanych ostatecznie poniesione koszty okazały się wyższe niż prognozowane – najczęściej o 11 do 25% (53 odpowiedzi%) i od 26 do 50% (23% odpowiedzi). Tylko w 3% przypadków koszty okazały się wyższe o więcej niż połowę.

Dodatkowe środki częściej były konieczne na sfinansowanie zakupów materiałów budowlanych (56%) niż na opłacenie robocizny (44%). Zbilansowanie budżetu potrzebnego na budowę było również jedną z największych trudności podczas całego procesu inwestycyjnego – przyznało tak 27% ankietowanych.

Metodologia badania
Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.
Jak działa Oferteo.pl?

A to już wiesz?  Architektura pełna barw

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

O OFERTEO

Oferteo.pl z siedzibą we Wrocławiu to serwis internetowy, którego głównym celem jest ułatwienie dokonywania transakcji handlowych, a w szczególności kontaktowanie potencjalnych nabywców z najlepszymi dostawcami produktów i usług. Platforma istnieje od 2008 roku.

Więcej na www.oferteo.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy