Relacje Serwisy

Zmiany w relacjach damsko-męskich to delikatna sprawa

Zmiany w relacjach damsko-męskich to delikatna sprawa
Iskrzy już inaczej. Nowa dynamika związków Świat idzie do przodu – model związku też. Dziś wrażliwość u mężczyzny to nie wstyd, pierwszy krok ze strony

Iskrzy już inaczej. Nowa dynamika związków
Świat idzie do przodu – model związku też. Dziś wrażliwość u mężczyzny to nie wstyd, pierwszy krok ze strony kobiety to nie ujma na honorze, a związki zawiązywane przez internet to norma. ZaadoptujFaceta.pl analizuje, jak męskie i kobiece role zaczynają się między sobą przeplatać, a stereotypy wywracać.

Dzisiaj młode kobiety wchodzą w związek, by czerpać przyjemność z bycia z kimś i po prostu pozostają w nim sobą. Nie dążą do szybkiego zamążpójścia, nie ratują chłopaka z nałogu, nie udają głupszych, by się przypodobać. Pierwszy krok w kierunku związku wykonany przez młodą kobietę nie budzijużzdziwienia i nie przypina jej łatki „łatwej” czy „zdesperowanej”.

Właśnie tę przemianę postaw kobiet widać w coraz większej ich roli w życiu publicznym i zawodowym, ich większej asertywności i przebojowości. Dyskusja o płci kulturowej – czyli osławionym gender – choć torpedowana przez tradycyjne środowiska– wielu osobom dała do myślenia. – Dowodem zachodzących zmian jest coraz częściej widok kobiety za kierownicą i siedzącego obok niej partnera – zauważa Sébastien Sikorski, dyrektor ds. rozwoju międzynarodowego ZaadoptujFaceta.pl, serwisu społecznościowego umożliwiającego nawiązywanie nowych znajomości.¬–W ciągu zaledwie kilkunastu lat liczba kobiet z prawem jazdy kategorii B wzrosła w Polsce z niecałego miliona do około siedmiumilionów obecnie i totalna anihilacja stereotypu „baby za kierownicą” to tylko kwestia czasu – dodaje.

Zmiany w relacjach damsko-męskich to delikatna sprawa i nikt w Polsce nie przeprowadza w tym temacie wnikliwych badań. Twarde dane, które pośrednio mówią o tym, jak zmieniają się role społeczne przypisane obu płciom to chociażby dane GUS o odsetku aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn. – Coraz więcej kobiet jest nie tylko aktywnych zawodowo, ale też robi karierę. Według międzynarodowego badania „Facetologia” (ang.„Dude-ology”), co trzeci Polak nie widzi już problemu w tym, aby jego partnerka zarabiała więcej od niego. Na świecie i w Europie taką sytuację akceptuje co drugi badany, a za dziesięć lat będziemy się dziwić, że ktokolwiek mógł mieć z tym problem – komentuje Sébastien Sikorski z ZaadoptujFaceta.pl.

Za tymi zmianami podążają na szczęście także polscy mężczyźni. Według wyników ww. badania „Facetologia” ponad połowa polskich mężczyzn przyznaje, że świat, w którym przyszło im żyć, nie jest już światem zdominowanym przez mężczyzn. Na poziomie deklaracji aż 63% mężczyzn i 73% kobiet jest już zdania, że niezależnie od sytuacji rodzinnej mężczyzna powinien uczestniczyć w wypełnianiu obowiązków domowych – wynika z niedawnego badania przygotowanego na potrzeby Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Transformację roli kobiet dostrzegł m.in. serwis ZaadoptujFaceta.pl, który zdobywa coraz większą popularność wśród młodych Polek i Polaków. Na ZaadoptujFaceta.pl to kobiety wybierają mężczyzn, z którymi chcą rozmawiać. I ta formuła ewidentnie działa, skoro wśród zarejestrowanych użytkowników jest 51 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn. Pod względem kulturowym jest to prawdziwa innowacja – w tradycyjnych kulturach kobietom nie wypadało uwodzić mężczyzn. Francuzi wręcz oszaleli na punkcie jego pierwowzoru – AdopteUnMec.com. Nie mieć tam konta to jak w Polsce nie być na Facebooku. Średni czas spędzany w serwisie to już 15 minut, co jest świetnym wynikiem (na Facebooku to odpowiednio 28 minut).Normą we Francji jest dzielenie się informacjami o nawiązanych znajomościach czy otrzymanych wiadomościach na AdopteUnMec.com.

W_sik

Miski

Okularnicy

materia_y prasowe_01

materia_y prasowe_02

materia_y prasowe_03

materia_y prasowe_04

materia_y prasowe_05

materia_y prasowe_06

materia_y prasowe_07

materia_y prasowe_08

materia_y prasowe_09

materia_y prasowe_10

materia_y prasowe_11

materia_y prasowe_12

materia_y prasowe_13

materia_y prasowe_14

materia_y prasowe_15

materia_y prasowe_16

materia_y prasowe_17

materia_y prasowe_18

materia_y prasowe_19

materia_y prasowe_20


O ZaadoptujFaceta.pl

ZaadoptujFaceta.pl to niebanalny serwis społecznościowy, w którym władza należy do kobiet. Serwis zrywa ze stereotypem potulnej kobiety czekającej na księcia z bajki i odwraca role w relacjach damsko-męskich. W 2014 roku kobieta, która wykonuje pierwszy krok, nie powinna być uważana za „łatwą”. Portal odpowiada na oczekiwania generacji „wyrośniętych nastolatków”, którzy dotąd uważali serwisy randkowe za przestarzałe lub „dla prawdziwych desperatów”.

Założony przez Manuela Conejo i Florenta Steinera w 2008 roku, portal AdopteUnMec.com (francuska wersja ZaadoptujFaceta.pl) jest prawdziwym fenomenem społecznym we Francji.Francuska strona swoim oryginalnym konceptem w 5 lat zyskała ponad 8 milionów użytkowników. W Polsce ZaadoptujFaceta.pl działa od kwietnia 2013 r. i ma już ponad 150 tys. użytkowników. Serwis działa również w kilku krajach Europy i Ameryki Łacińskiej.