Miłość Wiadomości

Świetny debiut polskiego giganta kolejowego

Wielki debiut giełdowy krajowego giganta kolejowego był bardzo dobrą okazją dla inwestorów. Spółka PKP Cargo odniosła sukces już na otwarciu. To największy operator kolejowy przewozów towarowych w kraju i drugi największy w UE.  Wartość spółki wyceniana jest na 2,95 mld zł. Czy warto inwestować w giełdowe debiuty? PKP Cargo

Wielki debiut giełdowy krajowego giganta kolejowego był bardzo dobrą okazją dla inwestorów. Spółka PKP Cargo odniosła sukces już na otwarciu. To największy operator kolejowy przewozów towarowych w kraju i drugi największy w UE.  Wartość spółki wyceniana jest na 2,95 mld zł. Czy warto inwestować w giełdowe debiuty? 

PKP Cargo zaoferowało podczas IPO łącznie 20 926 171 akcji. Z tego ponad 82 proc. trafiło do inwestorów instytucjonalnych, a nieco ponad 17 proc. do inwestorów indywidualnych. Maksymalna liczba akcji dla inwestorów indywidualnych w ofercie PKP Cargo140, jaka została przydzielona na jeden zapis, wynosiła 244, jednak część inwestorów otrzymało 245 akcji – poinformowała spółka w aneksie do prospektu. W środę zadebiutowały na giełdzie akcje PKP CARGO140. Kurs otwarcia ukształtował się na poziomie o 18 proc. (80,2 zł) wyższym od ceny odniesienia równej 68 zł. 

– PKP Cargo, największy debiut w tym roku, pozytywnie zaskoczył rynek. Zarobek prawie 20% na otwarciu to bezsprzeczny sukces oferty. To kolejny silny i jasny sygnał potwierdzający hossę, którą możemy obecnie obserwować na GPW. PKP Cargo, jako spółka typowo cykliczna, jest świetnym barometrem kondycji gospodarczej – jej wysoka wycena oznacza, że inwestorzy spodziewają się poprawy koniunktury i ogólnego ożywienia na rynkach – przekonuje Marcin Świerkot, analityk Bankier.pl. 

Uwaga na czerwone światło

Jednak przy każdym tak spektakularnym sukcesie powinna nam się włączać lampka ostrzegawcza – agresywna hossa ma to do siebie, że niespodziewanie się kończy i z dnia na dzień powoduje spustoszenie w portfelach optymistycznie nastawionych inwestorów. Szczytu nikt nie jest w stanie przewidzieć, jednak już przy tak wysokich wycenach zaleca się ostrożność i racjonalne podejście do inwestycji.

– Kolejny udany debiut na GPW to oznaka siły i dojrzałości hossy, która zaczęła się na GPW w czerwcu 2012 roku. Oferta PKP Cargo trafiła na moment skrajnie optymistycznych nastrojów inwestycyjnych, nie tylko na warszawskim parkiecie, ale też na globalnych rynkach finansowych. W krótkim terminie to sygnał ostrzegający przed korektą, ale w perspektywie najbliższych kilku miesięcy akcje w dalszym ciągu powinny dawać zarobić. Trzeba jednak pamiętać, że im drożej kupujemy, tym większe jest ryzyko takiej inwestycji – dodaje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

A to już wiesz?  30 uciśnięć i 2 wdechy ratują życie

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/PKP-Cargo-rosnie-na-otwarciu-o-17-proc-2975529.html

Analizy Bankier.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy